تهران،سهرودی شمالی ، خیابان خرمشهر غربی ، پلاک ۱۱۷

آرمان سبز

Blog

نکات فنی گیاه پزشکی – بخش اول

گروهی از عناصر خاص در جدول تناوبی عناصر، مورد نیاز تمامی گیاهان می باشند که در دوره های مختلف رشد گیاهی به مصرف گیاه می رسند. میزان مورد نیاز این عناصر در گیاهان مختلف متفاوت است.

نکات فنی گیاه پزشکی

انواع ماکرو المنت های مورد نیاز گیاه عبارتند از:

اصلی : ازت، فسفر، پتاسیم
ثانویه  : منیزیم، کلسیم، گوگرد

انواع میکرو المنت های مورد نیاز گیاه عبارتند از:
آهن ، مس ، روی ، بر ، سدیم ، کلر ، مولیبدن، منگنز، کبالت ، سیلیسیم
به جز عناصر ماکرو و میکرو فوق، عناصر اکسیژن، کربن و هیدروژن نیز جز ماکروالمنت ها محسوب می گردند، که گیاه آنها را از طریق هوا و آب تامین می کند.

نیتروژن یکی از چندین ماده اصلی سازنده مهم گیاه است.  بعنوان مثال، ترکیبات نیتروژنی ۴۰ تا ۵۰ درصد ماده خشک پرتوپلاسمی را تشکیل می دهند و جزء اجزای آمینواسیدها و واحدهای سازنده ی پروتئین ها هستند. .همچنین از اجزای مهم کلروفیل نیز بحساب می آیند.

کمبود نیتروژن اغلب منجر به توقف رشد، رشد آهسته و کلروز ( زرد شدن گیاه) می شود.  ممکن است گیاهانی که دچار کمبود نیتروژن می شوند ساقه ها، دمبرگ ها و سطح زیرین برگ هایشان به بخاطر تجمع رنگدانه های آنتی اکسیدانی به رنگ بنفش درآید.

خواص کود فسفر:

  • جذب مواد غذایی از خاک از طریق ریشه صورت می‌گیرد. فسفر رشد ریشه را تحریک می‌کند. رشد و توسعه خوب ریشه‌ها منجر به جذب بیشتر مواد غذایی برای گیاهان می‌شود.
  • فسفر برای انجام فتوسنتز، ذخیره و انتقال مواد مغذی در سراسر گیاه مورد نیاز است.
  • فسفر در بلوغ و رسیدگی محصولات در زمان مناسب نقش دارد.
  • به تثبیت نیتروژن در خاک کمک می‌کند.
  • مواد مورد نیاز برای تشکیل ژن‌ها بدون حضور فسفر نمی‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند.
  • انتقال ژن‌ها از یک نسل به نسل دیگر فقط در حضور فسفر امکان پذیر است.
  • فسفر به این علت که منجر به سلامت و رشد خوب بخش‌های مختلف گیاه می‌شود باعث افزایش مقاومت گیاهان به آفات و بیماری‌ها می‌شود.
  • منجر به افزایش استحکام ساقه و شاخه‌ها می‌شود.
  • تشکیل گل و بذر را بهبود می‌هد.

پتاسیم در گیاهان

این عنصر مانند سایر عناصر غذایی نیتروژن و فسفر جزو عناصر ضروری در خاک است که نقش ضروری و حیاتی در تنظیم رشد گیاه دارد. پتاسیم بر خلاف عناصر پر مصرف دیگر به صورت ترکیبات غیر یونی و یا کمپلکس های آلی در ساختمان سلول گیاه مشاهده نمی شود. پتاسیم در گیاهان متحرک است به گونه ای که در گیاهان از برگ های پایین به بالا منتقل می شود. از جمله فاکتورهایی که بر جذب پتاسیم در گیاه تاثیر می گذارد شامل هوادهی یا میزان اکسیژن خاک، رطوبت موجود در خاک، سیستم خاک ورزی مناسب، و دمای مناسب خاک می باشد.

نقش ها:

تنظیم باز و بسته شدن روزنه ها ، که باعث تبادل بخار آب ، اکسیژن و دی اکسید کربن می شود. این نقش برای محصولات چند ساله مانند یونجه باعث کاهش هدر رفت آب و پژمردگی می شود. ­

افزایش مقاومت گیاهان به سرما و گرما

کمک به فتوسنتز و تشکیل مواد غذایی از جمله نشاسته و پروتئین همچنین تولید ATP

کمک به جابجایی بهتر قند ها و نشاسته تولیدی در گیاه

فعال کردن بیش از 60 آنزیم که این آنزیم­ها کاتالیزور ساخت مواد در گیاه هستند.

مقاومت به بیماری ، نقش پتاسیم در کاهش بیماری­های انگلی و غیر انگلی گیاه مهم است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیاز :
5/5

اگر مایلید با دوستان خود به اشتراک بگذارید .

مقالات مشابه

نکات فنی گیاهپزشکی – بخش سوم

کلات ها و بنیان های کلات کننده:
واژه کلات Chelate برای نخستین بار در دهه 1920 توسط پژوهشگران استفاده شد چراکه این واژه اصول چنگ زدن و نگهداشتن چیزی را که در فرآیند کلاته کردن روی می دهد را به خوبی توضیح می دهد. بیشتر کشاورزان بر روی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم توجه دارند و از اهمیت بقیه عناصر غافل هستند. ریزمغذی ها حتی در مقدار کم نیز برای رشد گیاهان ضروری هستند. بدون استفاده از فرم کلاته، این عناصر در دسترس گیاهان قرار نخواهند گرفت.

ادامه مطلب

نکات فنی گیاهپزشکی – بخش دوم

آهن یک عنصر بسیار کلیدی در ساخت سبزینه گیاهی می باشد. این عنصر جز اصلی ساختار آنزیم های مختلف و برخی از رنگدانه ها می باشد. همچنین آهن در بسیاری از فرآیند های بیوشیمیایی گیاهان مانند فتوسنتز، تنفس سلولی، متابولیسم کربوهیدرات ها و تشکیل آنزیم ها نقش مهمی را ایفا می کند. اگر چه آهن در ترکیب کلروفیل استفاده نشده اما در سنتز کلروفیل و ساختار پروتئین عنصری ضروری می باشد.

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Shopping cart
Start typing to see posts you are looking for.
Wishlist
My account